17 Eylül 2015 Perşembe

Windows 8 ve Windows 10 kilit ekranı süresinin ayarlanması

Windows 8 ve windows 10 ile birlikte gelen bir özellik ve bu özellikle ilgili bir problemden bahsedelim.

Bir çoğunuzun da dikkatini çekmiştir ki, Windows 8 veya windows 10 kullanım durduğunda 1 dakika sonra ekran kilitleniyor ve her nekadar ekran ayarlarını değiştirseniz bile bu 1 dakika içinde ki ekran kitlenmesi değişmiyor.

Tabiki bu olay bir çoklarınız için baya bir sıkıcı olsa gerek. 1 dakika çok kısa bir süre ve her seferinde şifrenizi yazıp yeniden ekranı açmanız gerekiyor.

Bu problemi windows un ekran ayarları ve güç tüketim ayarlar ekranından da görünürde değiştiremiyorsunuz.

Gerçi bu ayar aslında "Gelişmiş Güç Tüketim Ayarları" ekranında olması gerekirken, oraya baktığınız da göremiyorsunuz. Çünkü gizli durumda bulunuyor.

Öncelikle bu ayar ekranını Register dan açmak gerekiyor.

Windows un "Çalıştır" yerinden "regedit" i açıyoruz.Ve aşağıdaki yolu takip ederek EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7 isimli veriye ulaştığımızda üzerine basıyoruz.

◾HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSet Control PowerPowerSettings 7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc998 EC4B3A5-6868-48c2-BE75-4F3044BE88A7

ve aşağıdaki işlemi yaparak. Attributes seçeneğindeki 1 olan değeri 2 olarak değiştiriyoruz.

◾Attributes üzerine iki defa tıkladığınızda “1” olan değeri “2” olarak değiştiriyoruz.
◾regedit programını kapatıyoruz.

Bu işlemleri başarılı bir şekilde bitirdikten sonra;

Bilgisayar ayarlar ekranından Güç Seçenekleri ekranına girip
Seçili olan Güç plan ayarlarının üzerine basıp Gelişmiş güç ayarları ekranına giriyoruz.
Çıkan ekranda bir sürü ayarlar olduğunu göreceksiniz. Aşağı doğru ilerlediğinizde "Ekran" başlıklı ayarların alt ayarlarına girerseniz orada "Console lock display off timeout"
ayarının alt başlığında Cihaz pilde iken 1 dakika ve Elektrik bağlı iken yine 1 dakika olarak ayarları göreceksiniz.Bu ekranda istediğiniz dakika ayarlarını yaptıktan sonra artık Windows 8 yada Windows 10 belirlediğiniz süre sonra kilit ekranına dönecektir.


3 yorum:

  1. Teşekkürler bu ayarı uzun zamandır arıyorum. Direkt siteniz aramalarda üste çıkmadığı için bulamadım.Sitenizi kaynak göstererek birçok yerde bu ayarı arayanlara ulaştırcam.

    YanıtlaSil
  2. Windows her yeni sürümü ile birlikte birçok hatayı ortadan kaldırsa da hem yeni eklenen hem de daha önceden beri var olan hataları ile büyük sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle üçüncü parti yazılımlar ve kötü yazılımlardan dolayı ortaya çıkan windows hataları ile ilgili aşağıdaki siteyi sizlere önermekteyim. Bu site üzerinden hem windows hatalarına hem de oyun, program, Microsoft yazılımlarının hatalarına rahatlıkla ulaşabilir ve çözüm önerilerini inceleyebilirsiniz.
    http://www.windowshatalari.com

    YanıtlaSil