17 Eylül 2015 Perşembe

Eski fakat kıymetli programlarınızın bulunduğu XP makinanızı en son teknoloji bir bilgisayara taşıma işlemi.

Geçenlerde bir müşterim eski bilgisayarını artık değiştirmek istediğini fakat içinde çok kıymetli programlarının bulunduğunu ve birdaha bu programları geri yükleme imkanının olmadığını ve programların eski olması sebebiyle yeni nesil işletim sistemlerinde çalışmadığını söyledi. Tabiki bu oldukça da önemli bir sorun olduğu için çözüm üretmemiz gerekiyordu.

Virtual Pc sistemlerinden kendisine bahsettim tabiki biraz teknik olduğu için anlamasada yapabilirsen çok sevinirim dedi.

Tabiki virtual pc teknolojisi bir çok kolaylıklar getiriyor. Yukarıda bahsettiğim sorunlarda oldukça işe yarıyor. Virtual pc teknolojisi son yıllarda çok yüksek bir teknolojiye ulaştı, artık güçlü bir server'ın içine 10 adetten fazla server kurulabilir duruma geldi. Bu sayede hem elektrik tüketimi, hem üretilen aşırı ısı ile doğaya verilen zararlar, tabiki oldukça düşen yatırım giderleri ile artık hosting firmaları, büyük kurumlar, şirketler virtual server'lar kurarak network ve bilgisayar sistemlerinde oldukça rahatlıyorlar. Ayrıca donanım arızalarında kolayca başka bir server a taşıma sayesinde saatlerce server kurulum bütün ayarların yeniden yapılması yada backup lardan geri dönüme ihtiyaç kalmıyor. Snap Shot teknolojisi ile update yada program sorunlarında anında bir önceki düzğün çalışan hale geri dönülebiliyor. Bunun gibi bir çok özellikler sayılabilir.

Fakat mevcut bir bilgisayarın virtual pc nin içine aktarılmasından sonra bütün programlarınızın sorunsuz çalışacağınıda düşünmeyin. Bazı özel yazılımlar kurulumu sırasında sabit diskinizin seri numarasını yada bilgisayarınızın bios seri numarasını kullanarak lisanslama yapmışsa, virtual pc ye geçitiğinizde artık bu numaralar geçerli olmayacağı için bu yazılımlarınız çalışmayacaktır. Virtual pc ye geçişten sonra testleriniz sırasında yazılım çalışmazsa yapacağınız pek birşey olmayacaktır.

Evet şimdi eski bilgisayarımızın fiziksel diskini virtual hard disk formatına çevirmek için hazırlık yapalım. Kullanacağımız birinci aracımız microsoft sysinternals tarafından geliştirilen Disk2vhd.exe dir. www.sysinternals.com adresinden indirebileceğiniz bu araç ile kolay bir şekilde eski bilgisayarınızın windows yüklü diskini vhd formatına kopyalayarak çevirebilirsiniz. Tabiki programı kullanmadan önce xp yüklü diskinizin büyüklüğüne göre NTFS file systeme göre formatlanmış bir harici diski bilgisayara bağlayıp, komutu çalıştırıp windows yüklü diskinizi seçip vhd dosyanızın kayıt edileceği yeri ve dosya adını verip işleme başlayabilirsiniz.

Sabit diskinizin büyüklüğüne göre bir iki saatlik işlemden sonra fiziksel diskinizin VHD formatına çevrilmesi tamamlanınca. Artık elinizdeki VHD dosyasını yeni nesil bilgisayarınıza kopyalamasını yapmanız gerekiyor. Eğer harici disk üzerinden çalıştıracaksanız bu işlemi geçmeniz ve direk olarak virtual pc kurulumuna başlamanız yeterli.

Virtual PC Windows 8 ile birlikte tabiki artık kullanımda değil ve windows 8 den itibaren Microsoft'un yeni nesil virtual PC programı olan Hyper V de kullanılabilir. Virtual PC microsoft sitesinden indirilebilirken, Hyper V windows 8 in içinde entegre edilmiş durumda, Windows un içinden Program Ekle Kaldır bölümündeki Windows eklemeleri içinden kurulum yapılması gerekmekte. Bu işlemi yaptıktan sonra yapmamız gereken, Windows XP için bir Virtual PC ayarı yapıp sabit disk olarak VHD dosyamızı seçmemiz yeterli, sonrasında kurduğumuz XP virtual Pc yi çalıştırdığımızda Windows XP nin birinci kurulum aşaması bitmiş oluyor.

Fakat:

Virtual PC yi çalıştırdığımızda karşımıza birkaç problem çıkma olasılığı oldukça yüksek, birincisi, XP nin boot işlemini yapamaması " Boot failure " ve benzeri hata mesajlarının çıkması, bu hata mesajının düzeltilmesi bir hayli güç olabiliyor. Boot hatası çözüldüğünde bu sefer Harddisk Controller sürücü hatası çıkmaya başlıyor ve XP açılamadan reset olmaya başlıyor. Çözülmesi gereken ikinci problem ise bu, daha sonra ise XP Lisanslama problemi karşınıza çıkıyor çünkü artık eski PC yok ve yeni bir Virtual PC var. Tabiki bu problem de çözüldükten sonra yukarıda da belirttiğimiz gibi lisanslı programlarınızdan belki bazıları lisanslama hatası verebilecektir.

Şimdi teker teker yukarıda bahsettiğimiz hataları çözmeye çalışacağız, fakat yazımızın çok uzun olmaması için her bir hata yada problemi farklı bir yazımızda anlatacağız, yakında bütün çözümleri burada sizlerle paylaşacağım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder