1 Mayıs 2014 Perşembe

Windows XP işletim sistemine veda ederken

2001 senesinden beri yoğun bir şekilde kullanılan Windows XP işletim sisteminin piyasa ömrü geçtiğimiz günlerde bitti ve ister medyada ister insanlar arasında bir çok tartışmalarıda başlattı. Hollanda da devlet kurumlarında bile hala binlerce Windows XP işletim sisteminin kullanıldığını ve hükümetin bu işletim sistemi için Microsoft'a 3 milyon Euro para ödeyerek bir süre daha destek istediğini gazetelerden okuduk. Birkaç gün önce yine haberlerde Internet Explorer 6,7,8,9,10,11 sürümlerinde bir açık bulunduğu ve bu gezginciyi kesinlikle kullamamak gerektiğini haberler ve gazeteler yazdılar.

Fakat durum bukadar ciddi mi? Yani ister Internet Explorer ister Windows XP işletim sistemini kullanmak bu kadar tehlikeli mi?

Genel manada cevap vermek gerekirse evet riskli!
Fakat özel manada cevap vermek gerekirse acele etmeye yada panik yapmaya gerek yok!

Türkiye'de kullanılan bilgisayarların %20 sinde Windows XP olduğu tahmin ediliyor. Çok yüksek bir rakam olmasada (uzak doğuda bu rakam %40 ın üzerinde) yinede var olması binlerce bilgisayarın tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Neden riskli? derseniz.

İster Windows XP ister Windows 8.1 yada diğerleri, her işletim sisteminde mutlaka zayıf bir nokta bulunuyor, hackerlar bu zayıp noktalardan saldırı yapabilmesi için öncelikle sizin bilgisayarınızı kurban olarak seçmeli. Peki bu nasıl oluyor? Internetin çıktığı ilk yıllarda bu genellikle size gönderilen bir resim yada mp3 müzik dosyasını çalıştırdığınızda bilgisayarınıza gizli bir yazılım yükleniyor ve bu yazılım bilgisayarınızın içinde sizden habersiz istenilen verileri gönderiyordu. En basit yöntem ile içeri aldığınız yabancı birisi içeriden dışarıya bilgi sızdırıyor. Dolayısıyla bilgisayarınızda bulunan gizli bir program olmadan hackerlar olsun NSA olsun sizden herhangi bir bilgi alamıyor.

Son yıllarda phishing adı verilen bir yöntem ile insanlar belli bir websitesini ziyaret etmeye zorlanıyor. Bu websitene girildiğinde websitesi sizin web gezgincinizi kullanarak bir code çalıştırıyor ve gezgincinizde ki açık sayesinde sessizce bilgisayarınıza program yüklüyor. Şu sıralar sıklıkla kredi kartınız ile alakalı, internet bankacılığı ile alakalı yada yurtdışından gelen bir paketinizin olduğu girip detaylara bakmanızın istendiği yada birkaç aydır elektrik faturanızı ödemediğinizi ekteki faturaları inceleyip firmayı aramanızı isteyen mailler alabilirsiniz. İşte bu yöntemler kullanılarak kullanıcılar tuzağa düşürülmeye çalışıyor.

Eğer günlük okuduğunuz gazeteler olsun, sosyal medya siteleri olsun yada online alışveriş siteleri olsun gerçekten güvendiğiniz firmaların siteleriyse zaten çok fazla sorun olmayacaktır. Fakat ister internette ister gerçek hayatta ki en tehlikeli yerler olan 18 yaş üzeri mekanlara girip çıkıyorsanız, zaten oldukça büyük risk altındasınız demektir. Bu tip websiteler en çok saldırıya maruz kalacağınız yerlerdir.

Peki kendimizi nasıl korumamız gerekiyor?
Benim en büyük tavsiyem bütün işletim sistemlerinde öncelikle OpenDNS servisini mutlaka kullanmanız. Bilgisayar yada routerınızın DNS ip adresini 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 olarak girerseniz oldukça güvenilir bir internete sahip olursunuz. Bu DNS servisi phishing sitelerini yada bilgisayarınıza saldırı gelebilecek bütün server, websitesi yada servisleri bloke ederek sizin bu tip sitelere girmenizi engelliyor. Aynı şekilde bu servise ev kullanıcısı olarak ücretsiz üye olursanız 18+ sitelere kadar birçok tehlikeli siteyi bloke edebilirsiniz. İkinci bir tavsiyem ise host file ayarlarınızı değiştirmenizdir. Bununla alakalı daha önce yazdığım makaleme başvuru yapabilirsiniz. Host file ile ayrıca reklamlarıda bloke ettiğiniz için özellikle youtube daki reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Bu tavsiyelerim tamamen ücretsiz yapılabilen ayarlardır. Ayrıca herhangi bir program yüklemenize bile gerek yok. Bu servisleri kullanarak yıllardır internet sitelerinden herhangi bir saldırıya maruz kalmadım.

Tekrar iyi seyirler dileğiyle.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder