10 Nisan 2014 Perşembe

Kablosuz Network kullanımı ile birlikte gelen bazı tehlikeler!

Kablosuz internet kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı. Artık gittiğimiz bir pastane yada bir sohbet söyleşi mekanlarında hemen ücretsiz Wifi kullanmak istiyoruz ve o işletme yada kuruluşun networküne giriş yapıyoruz. Tabiki bu ücretsiz internet kullanımı beraberinde iki taraf içinde bazı riskleri beraberinde getiriyor.

Eğer işletme sahibi iseniz;

İşletmenizin internet bağlantısını müşterilerinize açıyorsanız bilmeniz gereken önemli birkaç şey var.

İnternet bağlantınızın bulunduğu networkünüzde firmanızda kullandığınız Network data saklama (NAS) ünitesi, printer, IP telefon santral bağlantısı, server, personelinizin kullandığı bilgisayarlar varsa unutmayınız ki Wifi şifrenizi vermek ile;

1) Bilgisayar ve cihazlarınızın network üzerindeki ileşitimleri dinlenip şifrelerinize kadar bütün bilgileriniz çalınabilir,
2) Network üzerinde paylaşıma açılmış bulunan dosyalarınız kopyalanabilir,
3) Networkünüz üzerinden cyber saldırılar yapılabilir ve ip adresi size ait olduğu için siz zan altında kalabilirsiniz,
4) Siz işletmenizi kapattıktan sonra dükkânınızın önüne geri dönülüp sabaha kadar networkünüz savunmasız bir şekilde kullanılabilir.

Eğer o işletmeye gelen müşteri iseniz;

1) Mail gelip gelmediğine baktığınızda yada sosyal media kullandığınızda kullanıcı adınız ve şifreleriniz çalınabilir;
2) Bilgisayarınızda paylaşıma açtığınız dosyalar başkaları tarafından görülebilir.
3) Bilgisayar yada cep telefonunuzun MAC adresi kopyalanabilir. (Mac adresi her network cihazı için eşsiz bir numaradır, cep telefonlarında ki IMEI numarası gibi.)
4) Bilgisayar yada cihazınızı kullandığınız sürece girdiğiniz websitelerine kadar her türlü aktiviteniz kayıt altına alınabilir.

Bu sebeple gerekmediği sürece bu tip işlemlerden uzak durmakta fayda olacaktır.

Çözümler :

Eğer işletme sahibi iseniz;

Yeni nesil router ve/veya router-modemlerde bulunan guest (misafir network) özelliği kullanılarak, ana networkünüz ile müşteri yada misafirlere kullandırılacak networkü birbirinden ayrımak gereklidir. Bu işlem sırasında guest network de bağlantı süreleri kısıtlanmalı ve işletme kapandıktan sonraki saatlerde internet bağlantısı bloke edilmelidir. Bu işlemler ikinci bir router ile de yapılabilir. fakat routerın yeni nesil ve kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

En profesyonel çözüm aslında  Hotspot server denilen sistem kullanılmalı ve her müşteriye kullanıcı adı ve şifre verilerek ve süresi kısıtlanmış kullanıcılar hazırlanarak internet paylaşımı yapılmalıdır.


Eğer o işletmeye gelen müşteri iseniz;

Bilgisayarınız ile bu tür bir network e bağlandığınızda Windows Vista ile başlayan network profilini mutlaka Public Network (Kamuya açık şebeke) yani savunmasız ve korumasız network olarak seçmeniz gerekir. Bununla windows firewall ve network ayarlarınız en sıkı koruma ayarlarına geçip bilgisayarınızı koruma altına alacaktır. Fakat POP3 tarzı mail kullanıyor ve network paketleri kriptolanmadan gönderiliyorsa kolay bir şekilde mail adresiniz ve şifreleriniz başkaları tarafından çalınabilecektir.


İyi seyirler dileğiyle.....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder