2 Şubat 2014 Pazar

Space Expo'da Andre Kuipers ile tanışmam.

Evet, başlığı yanlış okumadınız, Geçenlerde Space Expo uzay teknolojileri müzesini gezerken, Avrupalı Astronot Andre Kuipers, ile tanışma fırsatını buldum, Bir anda gelişen olay karşısında hem sevindim hem heyecanlandım. Herzaman için hayalim Florida'daki Cape Canaveral Uzay üssünü görmek ve bir Astronot ile tanışmaktı, Amerika'da olmasa bile Hollanda da böyle bir şansı yakaladım. Andre Kuipers, Hollanda'nın yetiştirdiği bir Astronot, ve Avrupa kıtasında uzayda en uzun kalan isim. İsterseniz Kuipers'ı biraz daha yakından tanıyalım.

Andre Kuipers 1958 yılında Amsterdam'da doğdu, Hollandanın üçüncü uzaya giden Astronot'u. 1987 yılında Amsterdam Üniversitesi hekimlik diplomasını aldı. Vücut dengesi üzerinde çalışmalarda bulundu. Daha sonra Hollanda Hava Kuvvetlerinde uzay hastalıkları ve denge hissi üzerine geniş bir araştırma üzerinde çalıştı. 1991 yılından itibaren Avrupa Uzay Organı ESA da fizyolojik deneyimler üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Daha sonra bu çalışmalarda geliştirilen teknikler Spacelab ve Mir uzay istasyonunda kullanıldı.

1998 yılında Astronot olarak seçildi. İlk uzay yolculuğunu Aralık 2002 yılında Soyuz TMA-4 ile Uluslararası Uzay İstasyonu "ISS'a" yaptı. Bir hafta ISS'de çeşitli Uzay bilimleri üzerine çalışmalar yaptı.

İkinci uzay yolculuğunu Aralık 2011 de yine Soyuz TMA-03M ile yaptı. 5 ay süren bu yolculukta ISS Expedition 30 ve 31 görevlerinde bulundu. Temmuz 2012 de Kazakistan'a iniş yaptı.

Daha sonraki günlerde Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından çeşitli ödül ve ünvanlar ile onurlandırıldı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder