21 Şubat 2014 Cuma

Data recovery, veri kurtarma işlemi hakkında bilmemiz gerekenler.

Veri kurtarma işlemi hemen hemen her bilgisayar uzmanindan istenen bir işlemdir, fakat data kurtarma işlemine muhtaç olan insanlarımızın bilmesi gereken bazı hususları burada aktarmak bence oldukça gerekli. Çünkü bilgisayar uzmanlarından imkansızı beklemek doğru değil, her bilgisayar uzmanının elinde yeterli miktarda yazılım yada donanım olmaya bilir yada hergün yenilenen teknolojileri kullanma imkanı olmayabilir.

Öncelikle bir bilgisayarda silme işlemi nasıl çalışıyor onu anlamakta fayda var. Windows işletim sisteminde bir dosyayı sildiğimizde öncelikle çöp kutusuna atılıyor ve siz çöp kutusunu boşalttığınızda dosya tam olarak silinmiş oluyor. Eğer bilgisayarınızın diskini boş bir kağıt olarak düşünürseniz, bilgisayarınız sürekli olarak rastgele kağıdın üzerinde boş bulduğu yerlere kayıt yapmakta,  tabiki kağıdımızın her noktası çeşitli kayıt yani dosyalar  ile dolmaktadır, işte biz bir dosyayı silmek istediğimizde bilgisayar o dosyanın üzerine bir çizgi çizip silinmiştir şeklide bir kayıt yapıyor ÖRNEK. İşte bu noktada silinen bir dosyamızı veri kurtarma programları ile kolay bir şekilde kurtarabiliyoruz. Şimdi şöyle bir ikinci olasılık düşünelim, bir çizgi çizdiğimiz dosyamızın üzerine birkaç çizgi daha çizip karalama yaptığımızı düşünelim, işte o zaman dosyamızı veri kurtarma programı ile okumada biraz daha zorlanmış oluyoruz. Bu karalama işlemini 7 yada 10 kez yaptığınızda artık kağıdın üzerinde ki birçok kez karalanmış yazı yada kelime gibi okuma ihtimalimiz biraz daha zayıflamaktadır. Aynen öylede silinmiş dosyanın bulunduğu sektöre bir dosya daha yazıldığında üzeri karalanmış oluyor. Hele hele birkaç gün yoğun bir şekilde bilgisayarınızı kullanmanız silinen dosyalarınızın bulunduğu sektörleri iyice karalıyor ve dosya yı kurtarma imkanınız iyice zayıflıyor.

Şimdi, gazetelerde ve haberlerde okuyup dinlediğimiz haberlerde sıklıkla geçen bilgisayarlarda ki dataların hepsi kurtarıldı ve mahkemede delil olarak kullanılacaktır denilen yada dosyalar özel bir program ile silindiği için kurtarılamadı denilen dosya silme olaylarının temelinde de bu teknik yatıyor.

Soru 1: Bilgisayarımda ki dosyaları yanlışlıkla sildim kurtarılabilir mi?
Cevap: Evet, vakit kaybetmeden bilgisarı kapatıp, hiç kullanmayıp, derhal bir bilgisayarcıya götürüp verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Soru 2: Hangi tür dosyalar kurtarılabilir?
Cevap: Her çeşit dosya kurtarılabilir. Fakat dosyalarınız nekadar küçük ise kurtarmak okadar kolaydır. Dosyalarınız büyüdükçe kurtarma şansınız biraz düşebilir. Dosyanın türüne göre dosyanın yapısı bozulabilir. Word, Excel, yada resimler kolaylıkla ve sorunsuz kurtarılabilir. Önemli olan 1. soruda da söylediğimiz gibi normal bir silme işlemi ile silinmiş dosyalar olmalıdır.

Soru 3: USB stick yani taşınabilir bellekler içinde durum aynımıdır?
Cevap: Evet aynıdır.

Soru 4: Windows'um bozuldu fabrikasyon üzerinde gelen fabrika imajını çalıştırıp komple yeni bir windows kurdum, dosyalarımı kurtarabilirmiyim?
Cevap: Şansınız çok düşük, çünkü fabrika imajları sisteme geri kopyalanırken partition denilen sabit disk bölümleme işlemi yeniden yapılmaktadır ve bu ise eski dosyaların üzerini yoğun silme işlemine benzer bir şekilde silmeye benzer, dolayısıyla ihtimal çok zayıftır. Çeşitli programlarla denemeler yaptık fakat başarı elde edemedik.

Soru 4: Bilgisayarımı hızlı formatlama yaptım ve sabit diskimi sildim, fakat henüz windows kurulumu yapmadım, dosyalarımı kurtarabilirmiyim?
Cevap: Bir çoğunu kurtarabilirsiniz. Diski kullanmadan hemen bilgisayardan çıkartıp başka bir bilgisayara harici disk olarak takıp veri kurtarma programları kullanarak verilerinizi kurtarın.

Soru 5: Bilgisayarımı normal formatlama yaptım ve sabit diskimi sildim, fakat henüz windows kurulumu yapmadım, dosyalarımı kurtarabilirmiyim?
Cevap: Kurtarma imkanınız var, fakat birkaç program ile derin arama özelliğini kullanarak tarama yapın.

Soru 6: Bilgisayarımı açtım ve operating system not found! işletim sistemi bulunamadı! hatası ile karşılaştım yaptığım kontrolde sabit diskimin üzerinde partition yani bölümlemenin bile silindiğini tespit ettim, diskin içi tamamen silinmiş halde, dosyalarımı kurtarabilirmiyim?
Cevap: Partition bulma ve tamir etme programları ile kurtarma işlemi yaparak windows dahil herşeyinizi kurtarabilirsiniz. Fakat diskinizde fiziksel bir problem oluşmuşsa ihtimal azalmakta.

Soru 7: Sabit diskim bozuldu ve çalışmıyor. İçinde ki dosyalarımı kurtarabilirmiyim? Diskinizde temelde iki bölümde arıza olabiliyor, birincisi diskin altındaki elektronik parçaların bulunduğu devre kısmı yada içinde ki motor, okuma yazma kafası ve diğer parçalar, eğer diskinizin firmware ine kadar birebir aynı diskten bulup devre kartını değiştirebilirseniz diskiniz çalışacaktır ve derhal dosyalarınızı kurtarıp diskinizi değiştirmelisiniz. Eğer diskinizin içinde bir problem ise, teknik bir firmaya yaptırmanız gerekecektir, çünkü okuma yazma kafası motor veya diğer parçaların temini oldukça zor ve diskinizin dikkatli bir şekilde açılıp parçaların değiştirilmesi gerekir.

Soru 8: Bilgisayarımda ki bazı dosyaları kurtarılamayacak şekilde silmek istiyorum hangi programı kullanabilirim?
Cevap: Şuanda birçok farklı programlar bulunabilmektedir. Internette biraz araştırıp rahatlıkla bulabilirsiniz.

Soru 9: Bilgisayarımızda oldukça kritik dosyalar ile çalışıp işimiz bitince siliyoruz, bu silme işlemine ilave olarak başka ne yapabiliriz?
Cevap: Ccleaner tarzı bir program ile diskinizin boş yerlerini komplike olarak silebilirsiniz. Bu yöntem ile daha önce sildiğiniz dosyalarınızın bulunduğu sektörler tamamen silinir ve birdaha kurtarma işlemi yapılamayabilir. Programın içinde ki Drive Wiper kısmına bakarsanız komplike silme işlemini görebilirsiniz. Tavsiyemiz dosyalarınızın değerine göre en az 7 defa karalama yöntemini yada daha fazlasını kullanmanızdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder