8 Kasım 2013 Cuma

Yeni nesil mobile telefonlar ve seçimi nasıl yapılmalıdır?

Bu makalemde 2005 senesinden itibaren çok büyük bir gelişme yaşayan akıllı cep telefonları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Biliyorsunuz ki Apple iphone cep telefonunun dünyada yaptığı muhteşem etki ile birlikte akıllı cep telefonu piyasasında ki fırtına dinmek bilmedi.

Akıllı cep telefonu piyasasının aslında ilk telefonlarını Microsoft başlatmıştı fakat zannediyorum ki piyasanın bu derece büyüyeceğini onlarda pek fark edemediler. Ne zaman ki Apple iphone piyasaya çıktı, Google ve Microsoft hareketlenmeye başladı.

Şu anda genel olarak üç büyük mobil işletim sistemi piyasaya hakim. Eğer sıralamak gerekirse, Android, iOS ve Windows 8 RT. Tabiki bu üç büyüğün hepside birbirinden iyi sistemler.

Fakat yeni bir cep telefonu almak isterseniz hangi özelliklere bakmanız gerekir ve tabiki hangi marka telefon almak gerekir. Çünkü telefon üreticileri her işletim sistemi için mutlaka birkaç çeşit model üretiyor.

Ben şuana kadar yukarıda ki bütün işletim sistemlerine ait telefonlardan kullandım yada test ettim. Tabiki sizlere bazi tüyo ve bilgiler aktaracağım ve telefon seçmenizde size yardımcı olmaya çalışacağım.

Birinci olarak Apple cep telefonları ile başlayalım;

Biliyorsunuz Apple yaklaşık her heryıl bir model çıkartıyor ve her iki modelden sonra da mutlaka modellerde köklü değişiklik yapıyor. Mesela iphone 4 ile 4S arasında fiziksel çok fark olmadığı halde sadece donanım iyileştirmeleri yapılıyor ve iphone 5 çıkıyor sonrasında şu sıralarda 5S piyasaya sürülüyor. 5 ile 5S arasında fiziksel bir fark yok fakat donanım yine iyileştirilmiş durumda. 5S ile birlikte iOS 7 sürümü ile yeni nesil ve kullanıcı ara yüzü tamamen değiştirilmiş bir işletim sistemi de yayınlandı.

Iphone şu anda piyasada ki en pahalı telefon. 150 dolar civarına mal olan bir 5S neredeyse 600 dolar ve hafızasına göre 800 dolar fiyatlara satılıyor Amerikada. Bu inanılmaz kâr marjı tabiki herkesi ürkütüyor fakat hem işçilik hem iOS işletim sistemiyle tamamen göz dolduran bir ürün. Şu ana kadar birçok arkadaşım ve müşterimden en ufak bir şikayet bile duymadığımı belirtmeliyim. Çok büyük bir program hazinesine sahip bir sistem olan iOS tablet sürümü olan iPAD cihazlarıylada kullanıldığı için program uyumu ve paylaşımı sayesinde çok rahat bir kullanım sunuyor.

Eğer hem kurumsal ve hem de günlük özel kullanmayı düşünüyor ve maddi olarakta bütçenizi zorlamıyorsa tabiki iphone kolay kolay vazgeçilmeyecek bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

İkinci ürün ise Google ın ünlü mobil işletim sistemi Android 4.3

Her ne kadar Steve Jobs "Android çalıntı bir işletim sistemidir" de dese, gerçekten oldukça başarılı ve popüler bir işletim sistemidir Android. Şu anda 4.4 sürümü hazırlanıyor ve çok yakında yayınlanacak olan bu unix tabanlı mobil işletim sistemi, inanılmaz çok çeşit ücretsiz program hazinesine sahip bir sistem, bu özelliği sayesinde tabiki birçok genç bu işletim sistemine sahip cihazları tercih ediyor. Tabiki herkese açık bir kod sistemi olması sebebiyle yüzlerce çeşit cihaza, telefona ve tablet bilgisayarlara göre programlanabiliyor ve sorunsuz çalışıyor mesela;

- Araba teypleri
- Ev medya sunucuları
- Cep telefonları
- Tablet bilgisayarlar

Tabiki bukadar popüler olması, ücretsiz olması ve unix tabanlı yazılım yapan firma ve programcıları kendisine bağlamasıyla dünya genelinde en geniş kullanıma sahip mobil işletim sistemi olmaya hak kazanıyor.

Üçüncü olarak ise Microsoft Windows 8 RT

Microsoft tarafından geliştirilen bu işletim sistemi oldukça yeni ve diğer iOS ve Android den daha farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip bir işletim sistemi. Oldukça yeni bir sistem olduğu için iOS yada Android kadar programa sahip değil fakat en son istatistiklere göre sürekli yükselişte olan bir işletim sistemi. Çift çekirdekli Nokia modellerde gördüğüm kadarıyla oldukça akıcı çalışıyor.

Şimdi telefon seçimimiz yapalım;

Apple iOS işletim sistemine sahip bir telefon düşünüyorsak tabiki seçim hakkımız şu an için 3 tane;

iphone 5
iphone 5S
iphone 5C

Bu konuda çok fazla detaya gerek yok çünkü hem estetiği, hem satış sonrası desteği ve hemde yazılım bolluğu sayesinde her zaman gözde bir telefon olarak iphone'u önerebiliyorum.

Android işletim sistemine sahip bir telefon almayı düşünüyorsanız benim birinci tercihim yine Google'ın ürünü olan Nexus marka telefonu almaktır. Çünkü google android işletim sistemini bu telefon üzerinde geliştiriyor, ayrıca telefon ile sadece android işletim sistemi veriliyor, herhangi extra program yada widge yüklü olmuyor. Bu sayede telefon oldukça rahat, hızlı ve kilitlenme yada çökme problemi yaşamıyor. Tabiki yeni bir android sürümü çıktığında ilk olarak bu telefona gönderiliyor, çünkü diğer markalarda bu güncelleştirmeler çoğu zaman gelmiyor yada aylarca beklemek gerekebiliyor.

Android sisteme sahip Nexus 4 marka şu anda LG tarafından üretiliyor. Bir iki ay içinde ise Nexus 5 modeli piyasaya sürüleceği duyuruldu. Eğer Nexus a ulaşma imkanınız yoksa tavsiye edebileceğim ikinci marka HTC ONE modelidir. Oldukça başarılı, hızlı çalışan bir telefon ve çok fazla program yükü ile de karşımıza çıkmıyor. Dizayn ve donanım özellikleride başarılı ve birçok özelliği Nexus ile aynı. Tavsiye edebileğim üçüncü makina ise LG G2 modelidir. LG nin G2 modeli zaten bütün özellikleri ile Google Nexus a benzemekte.

Windows 8 RT için tabiki aklımıza gelen ilk telefon Nokia nın modelleri, biliyorsunuz 10 sene önce dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Nokia iflasın eşiğine geldi ve Microsoft bu firmaya oldukça yüklü bir para transferi yaparak Nokia yı biraz ayağa kaldırdı, şu anda Nokia, Microsoft firması için Windows 8 RT telefonlar ve tabletler üretmekte. Bu sebeple benim Windows 8 RT için birinci tercihim Nokia modelleridir. Fakat ikinci olarak HTC nin modellerini rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Eğer "Benim için hız ve sorunsuz çalışma herşeyden önemlidir." diyorsanız, tabiki herzaman için işletim sisteminin üreticisinin kendi telefonunu seçmekte fayda var. Bu hiç bir zaman göz ardı edilmeyecek önemli bir konu ve telefon alırken birinci olarak bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor.

Şimdiden yeni telefonunuz hayırlı olsun.....Hiç yorum yok:

Yorum Gönder