7 Ağustos 2013 Çarşamba

Profesyonel Hattori Japon Bıcakları

Bugün sizlere çok özel bir bıçak markası hakkında bilgiler vereceğim. Japon samuray kılıçlarını hepimiz biliriz, bu kılıçların bir belgeselde yirmi beşbin dolara kadar fiyatının olduğunu görmüştüm ve çok şaşırmıştım, tamamen elle yapılan bu kılıçlar çok özel çelikler kullanılarak saatlerce süren çalışmalar sonunda yapılmakta. İşte aynı bunun gibi, Japonyanın samuray kılıçlarının yapıldığı sanayi şehri Seki de üretilen mutfak ve av bıçağı üreticisi bir ustayı biraz tanıyacağız.Ichiro Hattori, Ürün hatalarını asla kabul etmeyen bir esnaf ünvanına sahip.
Ichiro Hattori şuanda 76 yaşında olan Japonyanın ünlü samuray kılıç ve bıçak üretim merkezlerinden Japonyanın Seki şehrinde ki atölyesinde dünyanın en iyi mutfak ve av bıçaklarını üreten en eski bıçak ustalarından biridir. Daha 18 yaşında iken Masahiro isimli bıçak fabrikasında işe başlamış ve 1971 yılında kendi bıçak atölyesini açarak yüksek kalitede mutfak ve av bıçağı üretimine başlamıştır. Hattori ismini verdiği bıçak markası ile kısa sürede dünyaca ünlü bir marka olmuştur.
Üretimini yaptığı bıçakların bütün üretim aşamasını titizlikle inceleyen en ufak bir hatada üretim bandından bıçağı çıkarıp ya yeniden düzeltmeye yada tamamen imha ederek tekrar üretime başlayan son derece profesyonel ve titiz bir ustadır.
Bu kadar titiz çalışması ve mükemmel bıçaklar üretmesi sayesinde " Dünyanın En İyi Bıçak Ustası" ödülüne layık görülmüş ayrıca SEKİ BIÇAK SANAYİ DERNEĞİ tarafından En Mükemmel Nitelikli Usta Ödülüne sahip olmuştur.
Bıçakları, Japonya ve Amerika üzerinden satışa sunulmaktadır fakat elle üretim yapıldığı için üretim kısıtlıdır ve aylarca bu bıçaklara sahip olmak için beklemek gerekmektedir.
Birçok çeşit mutfak bıçağı ve av bıçakları üretimi yapmaktadır. http://www.japanesechefsknife.com adresinden bütün ürünleri görmek mümkündür.
Hattori HD Damast stainless steel ( Şam çeliği) en çok satılan ürün çeşitidir. VG10 japon çeliği üzerine 63 kat şam çeliği çalışılmış son derece sert bir bıçaktır. Klasik japon çeliği teknolojisi ile şam çeliği birleştirilmiş ve ortaya çok yüksek kalitede bir çelik ve son derece şık bir bıçak modeli çıkmıştır. Rockwell sertlik standardına göre 60 ile 61 derece HRC ye sahip bu bıçakların kalite kontrolu bizzat Hattori bey tarafından titizlikle yapılıp kontrol ve testlerden geçen bıçakların üzerine Japonca  Ichiro Hattori ismi kazınmaktadır.
Pakkawood ahşap siyah renkli pinli sap ile son derece şık bir hediyelik kutu ve sertifika ile müşterilere sunulmaktadır.
Üzerinde Hattori logo ve imzası olan her bıçak Hattori kalitesine sahip bıçak demektir. Şu sıralarda temini son derece zor olan bıçaklardır. Hem Hattori beyin sağlık problemleri ve hem üretimin son derece yavaş olması sebebiyle aylarca listede bekleyen müşterileri bulunmaktadır.
Çok zor da olsa HD-5 ve HD-7 model bu bıçaklardan temin etme şansına sahip oldum ve koleksiyonuma ekledim.
Bu bıçakların bileylenmesi özel bileme taşları tarafından yapılmakta ve asla motorlu bileme taşlarına tutulmamalıdır. Anneme hediye olarak aldığım damast çeliği harika bıçağımı bileme taşım yanımda olmadığı için bir bıçakçıda biletmek zorunda kaldım ve maalesef bıçağımı mahvettiler. Motorlu taşa tuttukları için o muhteşem şam çeliği desenimi sildiler ve bıçağımın şeklini bozdular.
Unutulmaması gereken bir diğer konu ise hangi bıçak olursa olsun asla bulaşık makinasında yıkanmamalıdır. En doğrusu her kullanımdan sonra mutlaka yıkanıp kurulayıp öylece saklanmalıdır.


1 yorum:

 1. Saygı değer meslektaşımız;
  Japon üretimi olan Kanetsune Seki markasının Türkiye distribütörüyüz.
  İthal ettiğimiz ürünler son derece kaliteli bileme taşları, 1.sınıf işçilik ve dünyanın kabul gören en iyi çelikleri kullanılarak üretilen mutfak ve outdoor bıçaklarını içermektedir.
  Ayrıca sulu bileme taşları olarak 120/1000 ve 1000/3000 kum iki model bileme taşı da stoklarımızda mevcuttur.
  Bu değerli ürünler için toptan fiyatlarımızı arzu etmeniz halinde gönderebileceğimizi bilmenizi isteriz.

  Ürünleri incelemek adına; Kanetsune Seki kataloglarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
  http://www.kanetsune.com/index.php?id=287

  Ürün resimleri için:
  Outdoor Bıçaklar: http://www.kanetsune.com/index.php?id=52

  Şef Mutfak Bıçakları : http://www.kanetsune.com/index.php?id=51

  Ayrıca Avusturya üretimi Vulkanus bıçak bileme ürünlerinin de Türkiye satış temsilcisi olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bu ürünleri de bizden temin edebilirsiniz.

  Ayrıca Türkçe açıklamaları girilmiş ürünlere erişebileceğiniz linkleri aşağıda veriyorum.

  Kanetsune : http://www.avistanbul.com.tr/asp/brand/1140/101974/Vulkanus-Bicak-Bileme-Aletleri

  Vulkanus: http://www.avistanbul.com.tr/asp/search.asp?search=kanetsune&button2.x=0&button2.y=0

  İyi çalışmalar dilerim,

  YanıtlaSil