2 Temmuz 2013 Salı

Port Trigger ve Port Forwarding arasında ki fark

     Port Triggering teknolojisi ile Port Forwarding teknolojisi arasında ki en belirgin özellik Port Forwarding de ilgili bir port tek bir network cihazına yönlendirilebilmesidir fakat Port Triggering de ilgili portların açılıp network deki cihazların istekleri dinlenerek ilgili cihaz ip adresine port un yönlendirilmesidir.

    Bu iki teknoloji arasında seçim yapmak networkünüzdeki cihazlar ve birden fazla cihazın aynı portları kullanıp kullanmamasına bağlı olarak seçilebilir. Mesela 3389 Remote Desktop protokol portu belki tek bir bilgisayara bağlanmak için kullanılacaksa Port Forwarding yeterli olabilir. Fakat hem Playstation ve hem Bilgisayarınızda oynayacağınız bir oyun yada oyunlar iki cihazda da aynı portu kullanarak internete bağlanıyorsa o halde Port Triggering kullanmak en doğrusu olacaktır.

   Ayarlama şekli ise Router cihazınızın Port Triggering ayarlarının yapıldığı ekranda dış dünyaya açılması gereken portlar tespit edilerek yapılabilir, örnek olarak aşağıdaki Linksys Router ekranına bakarak sizde kolaylıkla bu ayarı yapabilirsiniz.


İyi seyirler....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder