27 Haziran 2013 Perşembe

İnternet Ortamında Reklamlardan Korunma Teknikleri.

     Hem Sosyal Media olsun, hem websiteleri olsun artık websitelerinde yayınlanan reklamlar hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Fakat bazen bu reklamlar sayesinde maalesef ziyaret ettiğimiz websitelerine dahi konsantre olamıyor veya bir haber, bir makale dahi okuyamıyoruz. Hele hele Youtube ortamında hemen hemen her videonun başında ki reklamlar son derece rahatsızlık verebiliyor. Bugünkü makalemde birkaç basit yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum;

     Bir websitesinde ki reklamları bloke etmek birkaç yöntem ile mümkün. Bunlardan birincisi internet gezgincinize özel plugin yükleyerek birçok reklamı bloke etmek mümkün. Fakat bu tip plugin ler genellikle flash animasyonlarını bloke ediyor. Firefox ve Chrome için bu tip plugin leri bulmak ve yüklemek mümkün. Bunun dışında girilmesini istemediğiniz websiteleri yada bağlantı kurulmasına izin vermediğiniz serverlar, yada belli ip adreslerini yada Youtube reklam videolarını tek seferde bloke etmek için benimde yoğun olarak kullandığım host file tekniği ile birçok trojan, reklam, virüs, malware ve benzeri kötü amaçlı yazılımları durdurabiliyorum.

     Evet yöntemimiz oldukça basit, http://winhelp2002.mvps.org/hosts2.htm websitesinde ki işlemleri bir kaç dakika içinde uyguladığınızda yukarıda ki bütün kabuslarınızdan kurtuluyorsunuz. Bu yöntem ile birçok müşterimi ve çocuklarını büyük sıkıntılardan kurtardım. Artık Reklamsız bir Youtube ve diğer sosyal media siteleri gezmek mümkün.

     Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus var o da, bu host file in içindeki domain isimleri ve ip adresleri sürekli güncelleniyor her 15 günde bir bu siteye uğrayıp enson sürümü bilgisayarınıza yüklemenizi tavsiye ederim. Tabiki bu host file in en altına kendi tespit ettiğiniz domain isimleri ve ip adreslerini de ekleyebilirsiniz.

     İyi seyirler....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder